Thursday, September 7, 2017

US Open Order of play Day 11 Thursday September 7th 2017

US Open Order of play Day 11 Thursday September 7th 2017

ARTHUR ASHE STADIUM 1:00 PM
WHEELCHAIR MEN'S DOUBLES - SF
Gustavo Fernandez (ARG)Shingo Kunieda (JPN) vs. Alfie Hewett (GBR) [2]Gordon Reid (GBR) [2]
WHEELCHAIR WOMEN'S DOUBLES - SF
Dana Mathewson (USA)Aniek Van Koot (NED) vs. Yui Kamiji (JPN) [2]Lucy Shuker (GBR) [2]
ARTHUR ASHE STADIUM 7:00 PM
WOMEN'S SINGLES - SF
Venus Williams (USA) [9] vs. Sloane Stephens (USA)
WOMEN'S SINGLES - SF
CoCo Vandeweghe (USA) [20] vs. Madison Keys (USA) [15]

GRANDSTAND 12:00 PM
MEN'S DOUBLES - SF
Henri Kontinen (FIN) [1]John Peers (AUS) [1] vs. Jean-Julien Rojer (NED) [12]Horia Tecau (ROU) [12]
MEN'S DOUBLES - SF
Feliciano Lopez (ESP) [11]Marc Lopez (ESP) [11] vs. Bob Bryan (USA) [5]Mike Bryan (USA) [5]
WHEELCHAIR MEN'S DOUBLES - SF
Stephane Houdet (FRA) [1]Nicolas Peifer (FRA) [1] vs. Joachim Gerard (BEL)Stefan Olsson (SWE)
JUNIOR GIRLS' SINGLES - R3
Dalayna Hewitt (USA) vs. Cori Gauff (USA)

COURT 17 12:00 PM
WOMEN'S DOUBLES - QF
Timea Babos (HUN) [5]Andrea Hlavackova (CZE) [5] vs. Sania Mirza (IND) [4]Shuai Peng (CHN) [4] TO FINISH 2-2
WOMEN'S DOUBLES - QF
Hao-Ching Chan (TPE)Shuai Zhang (CHN) vs. Yung-Jan Chan (TPE) [2]Martina Hingis (SUI) [2]
MEN'S CHAMPIONS DOUBLES
John McEnroe (USA)Patrick McEnroe (USA) vs. Luke Jensen (USA)Murphy Jensen (USA)
JUNIOR BOYS' SINGLES - R3
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Sam Riffice (USA)

COURT 5 12:00 PM
WOMEN'S COLLEGIATE INVITATIONAL - QF
Francesca Di Lorenzo (USA) vs. Sara Daavettila (USA)
MEN'S COLLEGIATE INVITATIONAL - QF
Christopher Eubanks (USA) vs. Michael Redlicki (USA)
MEN'S COLLEGIATE INVITATIONAL - QF
Alfredo Perez (USA) vs. Alex Rybakov (USA)
JUNIOR BOYS' DOUBLES - QF
Jesper De Jong (NED)Ryan Nijboer (NED) vs. Trent Bryde (USA) [3]Duarte Vale (POR) [3]

COURT 10 12:00 PM
JUNIOR BOYS' SINGLES - R3
Axel Geller (ARG) [1] vs. Duarte Vale (POR) [15]
JUNIOR GIRLS' SINGLES - R3
Sofya Lansere (RUS) [15] vs. Elysia Bolton (USA)
WHEELCHAIR WOMEN'S DOUBLES - SF
Marjolein Buis (NED) [1]Diede de Groot (NED) [1] vs. Sabine Ellerbrock (GER)Kgothatso Montjane (RSA)
WHEELCHAIR QUAD SINGLES
Dylan Alcott (AUS) vs. Andrew Lapthorne (GBR)

COURT 13 12:00 PM
JUNIOR GIRLS' SINGLES - R3
Simona Waltert (SUI) [10] vs. Maria Lourdes Carle (ARG)
JUNIOR BOYS' SINGLES - R3
Naoki Tajima (JPN) vs. Menelaos Efstathiou (CYP)
JUNIOR BOYS' SINGLES - R3
Uisung Park (KOR) vs. Oliver Crawford (USA) [11]
JUNIOR GIRLS' DOUBLES - R2
Yuki Naito (JPN)Daniela Vismane (LAT) vs. Maria Lourdes Carle (ARG)Layne Sleeth (CAN)

COURT 4 12:00 PM
WOMEN'S COLLEGIATE INVITATIONAL - QF
Ena Shibahara (USA) vs. Brienne Minor (USA)
WOMEN'S COLLEGIATE INVITATIONAL - QF
Alexa Graham (USA) vs. Sydney Campbell (USA)
JUNIOR GIRLS' SINGLES - R3
Anastasia Kharitonova (RUS) vs. Katie Volynets (USA)
JUNIOR GIRLS' DOUBLES - R2
Lea Boskovic (CRO)Xiyu Wang (CHN) vs. Carson Branstine (CAN) [2]Sofia Sewing (USA) [2]

COURT 6 12:00 PM
WOMEN'S COLLEGIATE INVITATIONAL - QF
Ingrid Neel (USA) vs. Hayley Carter (USA)
MEN'S COLLEGIATE INVITATIONAL - QF
Brandon Holt (USA) vs. William Bushamuka (USA)
MEN'S COLLEGIATE INVITATIONAL - QF
Tom Fawcett (USA) vs. Thai-Son Kwiatkowski (USA)
JUNIOR GIRLS' DOUBLES - R2
Maja Chwalinska (POL)Ania Hertel (POL) vs. Sofia Munera Sanchez (COL)Sada Nahimana (BDI)

COURT 7 12:00 PM
WOMEN'S CHAMPIONS DOUBLES - SF
Marion Bartoli (FRA)Hana Mandlikova (AUS) vs. Lindsay Davenport (USA)Mary Joe Fernandez (USA)
WOMEN'S CHAMPIONS DOUBLES - SF
Not Before: 1:00 PM
Tracy Austin (USA)Gigi Fernandez (USA) vs. Kim Clijsters (BEL)Martina Navratilova (USA)
MEN'S CHAMPIONS DOUBLES
Pat Cash (AUS)Henri Leconte (FRA) vs. Michael Chang (USA)Jan-Michael Gambill (USA)
WHEELCHAIR QUAD SINGLES
David Wagner (USA) vs. Bryan Barten (USA)

COURT 11 12:00 PM
JUNIOR GIRLS' SINGLES - R3
Kelly Chen (USA) vs. Emiliana Arango (COL)
JUNIOR GIRLS' SINGLES - R3
Olga Danilovic (SRB) [8] vs. Naho Sato (JPN)
JUNIOR BOYS' SINGLES - R3
George Loffhagen (GBR) vs. Danny Thomas (USA)
JUNIOR GIRLS' DOUBLES - R2
Viktoriia Dema (UKR)Mihaela Lorena Marculescu (ROU) vs. Emily Appleton (GBR) [6]Emiliana Arango (COL) [6]

COURT 12 12:00 PM
JUNIOR GIRLS' SINGLES - R3
Paula Arias Manjon (ESP) vs. Amanda Anisimova (USA) [4]
JUNIOR BOYS' SINGLES - R3
Trey Hilderbrand (USA) vs. Sebastian Baez (ARG) [10]
JUNIOR GIRLS' DOUBLES - R2
Anhzelika Isaeva (RUS)Draginja Vukovic (SRB) vs. En Shuo Liang (TPE) [4]Xin Yu Wang (CHN) [4]
JUNIOR BOYS' DOUBLES - QF
Alafia Ayeni (USA)Jakub Paul (SUI) vs. Toru Horie (JPN)Yuta Shimizu (JPN)
JUNIOR BOYS' DOUBLES - QF
Dan Added (FRA)Zizou Bergs (BEL) vs. Sebastian Baez (ARG) [5]Thiago Seyboth Wild (BRA) [5]

COURT 14 12:00 PM
JUNIOR BOYS' SINGLES - R3
Jakub Paul (SUI) vs. Yibing Wu (CHN) [2]
JUNIOR GIRLS' SINGLES - R3
Elena Rybakina (RUS) [3] vs. Elisabetta Cocciaretto (ITA)
JUNIOR BOYS' SINGLES - R3
Timofey Skatov (RUS) vs. Simon Carr (IRL)
JUNIOR BOYS' DOUBLES - QF
Yu Hsiou Hsu (TPE) [1]Yibing Wu (CHN) [1] vs. Axel Geller (ARG) [6]Alexandre Rotsaert (USA) [

0 comments:

Post a Comment